logo

Tuesday 26th of March 2019

Baza firm


Reklama
Wesele kiedyś. Ślub sprzed lat - wspomnienia. PDF Drukuj Email

 Wspomnienia ze ślubu
Jest jesienne popołudnie, za oknem już ciemno, w moim pokoju dość ciepło. Siedzę i oglądam kobiece czasopismo, moją uwagę przyciąga, nie tyle samo zdjęcie ze ślubu, jednej z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, Elżbiety Czyżewskiej, ale przede wszystkim zwróciłam uwagę na jej kapelusik - biały toczek.


Slub kiedyś, ślub dawniejW takim toczku z białej koronki, z której uszyta była też sukienka, brałam ślub rok później, czyli w 1966. Nie było wtedy w zwyczaju, przedstawiania wszelkich szczegółów prywatnego życia gwiazd, wiec zdumiał mnie ten kapelusik, który ja sobie wymyśliłam, niezależnie od mody.
Minęło właśnie 45 lat, dawno nie zaglądałam do leżącego na strychu albumu, gdzie są wklejone czarno-białe fotografie, jedne sztywne - retuszowane, inne - liche, amatorskie, fotki robione przez mojego przyjaciela. Tak, tak, nie było wówczas kolorowych zdjęć, video, kolorowej telewizji, a filmy Kutza, Wajdy także były czarno-białe. Świat jednak wokół nas nie był, aż tak szary jak na tych fotografiach. Staraliśmy się wydobywać z otaczającej nas szarzyzny jak najwięcej. Wymagało to inwencji i trudu, ale z drugiej strony małe rzeczy jakoś bardziej cieszyły.
Białą bawełnianą koronkę kupiłam w DDR, toczek i sukienkę uszyła krawcowa ? nie z żurnala, a według mojego pomysłu. Włoskie buty, kupione w komisie za sumę odpowiadającą mojej pensji po studiach, pożyczyłam od siostry. Nie było wówczas w Polsce sklepów z gotowymi sukienkami ślubnymi, niekiedy zdarzało się spotkać, tylko te gotowe sprowadzone zza granicy, a szczytem marzeń były te amerykańskie. Nie było też, powszechnego zwyczaju organizowania wesel w lokalach. Nawet zamożni ludzie biesiadowali w domach. Przeciętna liczba gości to około 30 osób. Tańczyło się trzy płytach lub kasetach. Tak przeważnie było w miastach. Nie pamiętam wszystkich potraw serwowanych przez moją pracowitą mamę, która dzielnie sama je przygotowywała, ale takiego jedzenia nie podawano w najlepszych restauracjach PRL-u. Jedynie tarty był kupowane.
45 lat... nie tylko słodkich jak tarty weselne, ale żyją długo i szczęśliwie.


I wam, tego obecni nowożeńcy życzę.
Bożena Bardnik

 

Kto jest Online

Na stronach naszego serwisu przebywa teraz 32 gości 

Ankieta

Czym chciał(a) byś pojechać do ślubu ?
 

Copyright www.weselny-serwis.pl.