logo

Tuesday 26th of March 2019

Baza firm


Reklama
Przesądy ślubne PDF Drukuj Email

Przesady slubne

   Zgodnie z tradycją, aby małżeństwo było długotrwałe i szczęśliwe, najlepiej odprawiać wesele w miesiące z literą 'R', a więc marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Najlepiej żenić się w sobotę, o pełnej godzinie...Te przesądy są nam najbardziej znane ale z jakimi jeszcze możecie się spotkać, które dotyczą ślubu i wesela ?

Jest ich bardzo duża ilość, w zależności od regionu bardziej lub mniej przestrzegane. Jest to świadectwo naszej bogatej kultury ale nie może być wyrocznią, dlatego warto je znać ale czy faktycznie do wszystkich się stosować ? 

Na długo przed...czyli przesądy ślubne dotyczące przygotowań i planowania.

Aby małżeństwo było długotrwałe i szczęśliwe, najlepiej odprawiać wesele w miesiące z literą 'R', a więc marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień.
Szczególnie korzystne są terminy przypadające na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, niekorzystnie jest ślubować w czasie postu lub adwentu. Termin ślubu przypadający na pierwszego kwietnia przypuszcza wątpliwości co do powagi tego zamierzenia.
Ślub kościelny powinien się odbyć w kościele, gdzie została ochrzczona Pani Młoda. Ma to jej ułatwić przejście w nowy odcinek życia.
Przesądy dnia zawarcia ślubu:


Poniedziałek - zdrowie
Wtorek          - bogactwo
Środa             - najlepszy dzień
Czwartek       - straty
Piątek            - cierpienia
Sobota           - na dwoje babka wróżyła

 

Świadkami nie powinna natomiast być para, to wróży pecha i rozpad ich związku, ponieważ Para powinna tylko raz stawać razem przed ołtarzem i to na własnym ślubie!
Nie powinno się pomagać przyszłemu małżonkowi w wyborze drużby, wróży to bowiem niezgodę w małżeństwie.
Druhna panny młodej nie może być w dniu ceremonii ślubnej w ciąży, grozi to niepowodzeniem w małżeństwie i nieufności.
 

Widzi czy nie widzi..... czyli przesądy ślubne, a strój. 

 1. Suknia ślubna powinna być biała, bo jest to symbol dziewictwa.
 2. Pan Młody nie może zobaczyć sukni ślubnej przed ślubem, ponieważ wróży to kłótnie w małżeństwie.
 3. Nie należy wkładać sukni przed ślubem dla przyjemności, a tylko wówczas gdy to jest konieczne, np. celem przymiarki.
 4. Panna Młoda powinna w dniu ślubu powinna mieć coś białego - co gwarantuje czystość uczuć, coś niebieskiego - czym można dozgonnie zagwarantować sobie wierność małżonka, coś pożyczonego - co daje przychylność rodziny pana młodego, coś starego - co zapewnia wsparcie rodziny i znajomych, oraz coś nowego - czym można załatwić sobie życzliwość nowej rodziny.
 5. Buty przyszłej panny młodej powinny być "pełne". Widoczne czubki palców, bądź pięty wróżą nieszczęście.
 6. Welon Pannie Młodej zakładać powinna druhna, najlepiej panna.
 7. Buty Panny Młodej winny przed założeniem stać na parapecie co najmniej jeden dzień, aby szczęście zdążyło w nie wejść.
 8. Pan Młody powinien pomóc przyszłej żonie przy ubieraniu butów i włożyć przy tym do buta pieniążek, by zagwarantować małżeństwu dostatek.
 9. Panna młoda powinna unikać biżuterii z pereł, gdyż perły wróżą łzy.
 10. Pan młody powinien mieć schowany w kieszeni papierowy banknot pieniężny, żeby zapewnić dostatnie życie w małżeństwie

 Na krótką chwile przed.

 1. W drodze na wesele państwo młodzi powinni rozglądać się za gołębiami i srokami. Ich widok ma przynosić szczęście. Unikać powinno się natomiast widoku wielkich i czarnych ptaków jak kruki i wrony, bo to przynosi pecha.
 2. Jadąc do kościoła parze młodej pod żadnym pozorem w nie wolno zawracać, bądź też organizować postojów, może to oznaczać niekorzystny zawrót bądź postój w przyszłym związku małżeńskim
 3. Do kościoła lub urzędu stanu cywilnego należy wkroczyć na nową drogę życiową prawą nogą.
 4. Potknięcie się po drodze między wejściem kościoła i ołtarzem - to zły znak.

 Biją dzwony....... czyli przesądy ślubne, w trakcie ceremonii.

 1. Pan młody powinien prowadzić Pannę Młodą ze swojej lewej strony, tak by mógł prawą ręką odganiać złe moce.
 2. Panna młoda nie powinna się oglądać za siebie nawet gdyby chciała poprawić welon lub suknię. Odwracanie się za siebie świadczy o tym, że panna młoda nie jest przekonana do ślubu i decyzję podjęła pod presją.
 3. Młoda para nie powinna też robić zbyt częstych przerw w drodze do ołtarza i w żadnym wypadku nie zawracać, ponieważ oznaczałoby to problemy we wspólnym życiu małżeńskim.
 4. W żadnym wypadku młodym nie wolno zawracać z drogi do ołtarza. Jeśliby zapomnieli czegoś, wysłać muszą kogoś z rodziny lub przyjaciół.
 5. Same radosne dni w małżeństwie zapewnić ma promienny uśmiech na twarzach młodych podczas kroczenia do ołtarza.
 6. Pomyłki i łzy przy ślubowaniu są bardzo dobrą wróżbą.
 7. Jeśli pannie młodej zdarzyłoby się przysiąc panu młodemu, że "nie dopuści go, aż do śmierci" to wyjątkowo dobrze wróżyć będzie temu związkowi.
 8. Łzy uronione przy ołtarzu gwarantują pannie młodej, że w małżeństwie przez męża płakać nie będzie.
 9. Upadek obrączki nie jest dobrym znakiem, ale jeśliby się tak stało, sytuację uratuje podniesienie jej przez księdza lub świadka. W żadnym wypadku nie wolno robić tego młodym osobiście.
 10. Włożenie obrączki na palec środkowy zapowiada małżeńskie zdrady.
 11. Gdy państwo młodzi po ślubowaniu od ołtarza odwracają się, nie jest to obojętne, kto kogo wodzi. Powiadają, iż ten kto wodzi, również i w małżeństwie rolę przewodnią przejmie.
 12. Deszcz w dniu ślubu uważany jest za przepowiednię urodzaju i bogactwa. Burzę, szczególnie, kiedy następuje po niej tęcza - za preludium do szczęścia. Nawet obfite opady śniegu dobrze się kojarzą - wszak niebo nie stąpi młodym swojego puchu. Słońce to oczywiście także dobra wróżba: szczęścia, pogody i radości.
 13. Nakrycie rąbkiem sukni buta pana młodego symbolizuje, że w małżeństwie żona będzie go miała "pod pantoflem"
 14. Świece na ołtarzu powinny dawać jasny i prosty płomień zwiastuje udane i szczęśliwe przyszłe życie, świeca migocąca i kopcąca wróży życie usłane problemami natomiast zgaśnięcie świec oznacza najgorsza wróżbę rozstania.
 15. Podczas przysięgi ksiądz owija dłonie młodych stułą, w zależności od tego czyja dłoń znajdzie się na górze, ta osoba będzie rządzić w związku, wróżba ta spełni się także dla osoby, która pierwsza powstanie z klęczek po błogosławieństwie udzielonym przez kapłana.
 16. Czuły pocałunek po przysiędze małżeńskiej symbolizuje wierność oraz uczciwość w przyszłym życiu, zatem należy, pamiętać aby był on niezapomniany.
 17. Kiedy rodzice pana młodego oddaje ostatnie dziecko, powinni dostać na poprawinach wienki i zatańczyć w nich choćby jeden taniec, to wróży szczęściu w małżeństwie wszystkich ich dzieciom.


I jeszcze rzucą ryżem na szczęście.

 1. Po zaślubinach modych należy obsypać złocistymi monetami . Ma to zapewnić małżonkom powodzenie materialne. Młodzi powinni te monety szybko pozbierać, a ten kto nazbiera więcej, będzie także w małżeństwie więcej ich miał.
 2. Aby zapewnić małżonkom szczęście, życzenia jako pierwszy przekazać powinien mężczyzna.
 3. Darując nowożeńcom bukiet kwiatów należy uważać, aby ilość kwiatów była nieparzysta, co ma ich związek umocnić. Darując im bowiem parzystą ilość kwiatów, łatwiej mogliby się podzielić i rozejść.

A muzyczka gra. ....... czyli przesądy ślubne, w czasie zabawy weselnej.

 1. Państwa młodych na weselu można powitać dwoma kieliszkami z przejrzystym płynem, w jednym jest woda, a w drugim wódka. Młodzi wybierają dla siebie kieliszek i muszą go wypić do dna. Ten, komu dostanie się wódka będzie rządził w małżeństwie.
 2. Stłuczka przynosi szczęście. Toteż rozbija się kieliszki po wódce czy szampanie przez młodą parę.
 3. Podczas pierwszego tańca pomylenie kroków przez młodą parę symbolizuje brak zgodności w dalszym wspólnym życiu.
 4. Która kobieta pierwsza złapie bukiet panny młodej po ślubie, kiedy ona go rzuci do tyłu, ta pierwsza wyjdzie za mąż.
 5. Pani młoda nie może nikomu nie pozwalać przymierzyć swojej obrączki
 6. Pai młoda nie powinna zrobić sobie choćby jednego zdjęcia bez pana młodego, bo małżeństwo się rozpadnie.
 7. Tort weselny symbol dostatku i szczęścia Młodych.

 A kwiaty powinny pachnieć ....... czyli przesądy ślubne, dotyczące wiązanki ślubnej.

 1. W wiązance nie powinno być róż, gdyż one mają kolce i kaleczą miłość.
 2. Perły jako dodatki do kwiatów, to łzy.
 3. Wiązankę nie należy zasuszać bo to jak zasuszać miłość.
 4. Żółty kolor kwiatów to zdrada.
 5. Wrzos to nieszczęście.

 

 

Czytaj także :

 

 

 

Kto jest Online

Na stronach naszego serwisu przebywa teraz 67 gości 

Ankieta

Czym chciał(a) byś pojechać do ślubu ?
 

Copyright www.weselny-serwis.pl.