logo

Tuesday 26th of March 2019

Baza firm


Reklama
Plama na sukni slubnej lub garniturze -jak je usunac PDF Drukuj Email

Plama na sukni

   Już wszystko niemalże gotowe i zapięte na ostatni guzik, ślub za parę dni. Ostatnie przymiarki waszego specjalnie wybranego stroju na tą szczególną okazje i jak to zwykle niestety bywa, prawo Murphiego działa. Zauważyliście plamę! Nie popadajcie w panikę, spokojnie przeanalizujcie, od czego jest plama i jeżeli czas wam na to jeszcze pozwala, oddajcie strój do profesjonalnego czyszczenia. W przeciwnym razie wypróbujcie domowe sposoby usuwania plam.

 

 

 

 

 

 

Plama z tłuszczu - Tłuste plamy usuwa się ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć dość grubą bibułę, potem plamę pokropić natrzeć delikatnie benzyną i przykryć z wierzchu drugą bibułą. Ostatnia czynność to przeprasowanie tego miejsca kilka razy. Innym sposobem jest miejsca tłuste posypać najlepiej mąką pszenną, talkiem. Potem czekać aż one wchłoną tłuszcz. Stary tłuszcz usuwają preparaty do mycia naczyń. Natrzeć zaplamione miejsce i wypłukać dokładnie.

Plama od perfum - W zależności od rodzaju perfum i tkaniny usuwa się łatwiej lub trudniej. Najtrudniej usuwa się je z jedwabiu i aksamitu. W tym przypadku najpierw trzeba namoczyć tkaninę w ciepłej glicerynie, a potem uprać wszystko w wodzie z mydłem. Jeżeli plamy powstały na tkaninach wełnianych, wybawia się je rozcieńczonym amoniakiem albo spirytusem.

Plama z kawy - Na obrusie - natychmiast namoczyć w zimnej wodzie z rozpuszczoną solą, najlepiej gruboziarnistą. Sposób dugi - zwilżyć plamę gliceryną i potem zmyć zimną czystą wodą. Na ubraniu  postępować podobnie jak z plamą na obrusie.

Plama z rdzy - Z białych tkanin zabrudzenia od rdzy wybawia się gorącym sokiem z cytryny. Ostrożność w tym przypadku wskazana jest przy delikatnych tkaninach. Plamy z rdzy można również zwilżyć i natrzeć proszkiem do pieczenia, a potem wyprać.

Plama po oleju naturalnym - Znikają dość szybko po namoczeniu tkaniny i potem wyłożeniu jej na kilka godzin na słońce.

Plama od długopisu - Na tkaninie ? natrzeć zaplamione miejsce kilka razy spirytusem i potem powiesić tkaninę na pewien czas na powietrze, w końcu dobrze wypłukać. Ze skóry rąk ? wytrzeć delikatnie pastą do zębów, w razie potrzeby jeszcze raz powtórzyć.

Plama od lakieru - Na tkaninie ? Lakier najlepiej wywabić acetonem, ale tylko z tkanin naturalnych. Tkaniny z dodatkiem włókien octanowych mogą ulec zniszczeniu. Uwaga!. Nie używać w żadnym przypadku zmywaczy do paznokci zawierających oleje.

Plama z nafty - Łatwo zejdą jeżeli tkaninę namoczy się w ciepłej wodzie z rozpuszczonym mydłem.

Plama od owoców - Jeżeli plamy są jeszcze świeże można usuną je polewając wrzątkiem. Polewać dość długo. Innym sposobem jest namoczenie od razu ubranie w ciepłej maślance, a potem wyprać. Czasami plamy z owoców zostawiają przebarwienia, można je usunąć nacierając sokiem z cytryny i spłukać zimną wodą. Usuwa też plamy rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiaku)

Plama z truskawek - Tkaninę poplamiona z sokiem z truskawek należy przed praniem namoczyć na pewien czas w gorącej wodzie z dodatkiem octu.

Plamy z czarnych jagód - Z tkanin wełnianych plamy usuwa się pocierając cytryną lub skrapiając sokiem z cytryny. Na końcu płucze się ciepłą wodą. Z tkanin lnianych - namoczyć 2- 40 min w kwaśnym mleku. Na ko wypłukać ciepłą woda. Z tkanin jedwabnych - zmywa się spirytusem. Na końcu wypłukać ciepłą wodą. Ze skóry rąk usuwa się poprzez potarcie sokiem z cytryny.

Plama z jodyny - Najpierw natrzeć i namoczyć plamę na tkaninie plasterkiem surowego ziemniaka. Po tym zabiegu plama ściemnieje, następnie długo płukać czystą wodą dopóki plama nie zniknie.

Plamy z traw - Zielone plamy z traw nie należy z ubrań zmywać wody, ponieważ wtedy barwnik bardziej utrwalimy i będzie je jeszcze trudniej usunąć. Najczęściej plamy z traw usuwa się 70% spirytusem. Plamy zwilżyć spirytusem i odczekać. Potem płukać dokładnie zimną woda, można również użyć rozcieńczonego amoniaku.

Plama z jajka - Zaplamioną jajkiem tkaninę jak najszybciej natrzeć wodą z octem spirytusowym. Drugim sposób to natarcie zmoczoną solą, wszystko pozostawić na jakiś czas, następnie spłukać chłodną wodą.

Plama z sosów mięsnych - Na mokrą szmatkę nalać trochę płynu do mycia naczyń i mocno natrzeć nim plamę. Czynność powtórzyć najlepiej kilka razy.

Plama ze szminki - Użyć do zmywania czystej benzyny tzw. aptecznej. Przy delikatnych tkaninach zachować dużą ostrożność. Potrzeć plamę gliceryną i wyprać tkaninę w rękach.

Plama z makijażu - Plamy z tkanin usuwa się lekko pocierając je kawałkiem chleba.

Plama z krwi - Od razu spłukać zimną wodą z rozpuszczoną solą kamienną. Uwaga. Nigdy nie powinno używać się letniej oraz ciepłej wody!

Plama od papierosów - Brudne palce pocierać plastrem cytryny lub sokiem z cytryny.

Plama z kleju - Plamy z kleju uniwersalnego z tkanin wybawia się dobrze acetonem, ale należy to robić ostrożnie aby nie wyblakł z nich kolor.

 

 

 

Czytaj także :

 

 

 

 

 

 

Kto jest Online

Na stronach naszego serwisu przebywa teraz 37 gości 

Ankieta

Czym chciał(a) byś pojechać do ślubu ?
 

Copyright www.weselny-serwis.pl.