logo

Tuesday 26th of March 2019

Baza firm


Reklama
PODZIĘKOWANIA . To piękny zwyczaj ! PDF Drukuj Email

    Jeśli mowa o podziękowaniach dla gości weselnych , to należy zacząć od najważniejszych z nich - rodziców państwa młodych. Nowożeńcy czynią to w trakcie wesela. Przygotowują na tę okoliczność piękne bukiety kwiatów. Niektórzy wręczają również albumy ze zdjęciami lub ładną ramkę na fotografię, informując, że postarają się wybrać najładniejsze zdjęcie ze ślubu i oprawić właśnie w tę ramkę.

Moment podziękowań dla rodziców zapowiada orkiestra, DJ'ej lub wodzirej. To wzruszające wydarzenie , więc  warto wcześniej przemyśleć treść podziękowania. Może podpowiedzią do ułożenia własnego tekstu będzie takie podziękowanie ? Najpierw panna młoda:                                                           

Mamo! Tato!

Dziękuję Wam, że jestem. Dziękuję za wychowanie i troskę, za wszystkie uśmiechy, bajki na dobranoc, za wskazówki jak żyć, za przytulanie i głaskanie po głowienie, za przyjaźń, ale i za grożenie palcem, by nie zboczyć z drogi. Dziękuję! Kocham was bardzo i nigdy nie przestanę. 

A teraz pan młody: 

Mamo! Tato!

Dziękuję za dar życia, za nieprzespane noce, za naukę chodzenia i mówienia, za pokazanie, jak odkrywać świat. Mamo, za ciepło Twoich rąk i troskliwe spojrzenia. Tato, za ojcowską opiekę i męskie gesty. Za wszystko dziękuję i kłaniam się Wam nisko. 

Jeśli na weselu są dziadkowie, to ich też trzeba uhonorować, przecież to seniorzy rodu. Zwracając się do nich, użyjcie słów, które wyrażą Wasze uczucia do nich.                                                            

Babuniu! Dziadziu!            

Jak dobrze Was mieć. Z Wami zawsze było radośnie i bezpiecznie. Nikt na świecie nie ma takich dobrych, mądrych i kochanych Dziadków jak ja .Dziękuję za Wasze dobre serca, za ciepłe gesty i słowa, za mądre rady i cierpliwość.

             Coraz częściej praktykuje się w Polsce składanie podziękowań gościom przybyłym na ślub i wesele. Na kilka dni przed ślubem narzeczeni przygotowują drobne prezenciki, którymi później  obdarowują przybyłych. Są to zazwyczaj słodycze (czekoladki w kształcie serduszek, migdały, inne). Jeśli migdały,  to podobno koniecznie pakowane po 5 sztuk i białe, bo symbolizują szczęście, bogactwo, długowieczność, zdrowie i cudowne dzieci. Młodzi wręczają je podczas wesela, ale zdarza się, że czynią to w trakcie składania życzeń. Taka forma podziękowań zabiera sporo czasu, szczególnie gdy gości jest dużo. Ponieważ świadkowie zajęci są odbieraniem kwiatów i prezentów, warto poprosić o wręczanie wspomnianych upominków inne osoby. Mogłyby być to dzieci (pod opieką osoby dorosłej) i z pięknie przystrojonego kosza rozdawać słodycze czy inne upominki.Częściej praktykuje się osobiste podziękowania młodej pary podczas wesela. Wówczas podchodzą do każdego

z gości czy pary gości i dziękują za udział w uroczystości.Jest jeszcze inny sposób przekazania upominków. Estetycznie opakowane stawia się przed talerzem każdego z gości(tym sposobem przybywa nietypowy element dekoracyjny stołu). W trakcie wesela państwo młodzi, korzystając z mikrofonu orkiestry, składają krótkie podziękowania i proszą o zabranie ze sobą prezencików. Mógłby to być taki tekst:

Najmilsi Goście!           

Cieszymy się, że jesteście dzisiaj z nami, że byliście obecni na naszych zaślubinach i, że bawicie się teraz razem z nami. Pięknie Wam za to dziękujemy. Dziękujemy za otrzymane od Was prezenty. Naszą wdzięczność chcielibyśmy podkreślić takimi oto drobnymi upominkami. Prosimy , byście je przyjęli.

Dziękujemy ! 

Miłymi  upominkami dla gości mogą być aniołki z porcelany lub z gliny. Jeśli każdy z nich będzie wyposażony w drobny element charakterystyczny dla stroju panny młodej lub pana młodego, może stanowić niepowtarzalny upominek i ciekawą dekorację stołu. Nie opakowuje się tych prezentów, stawia się je przed talerzem każdego z gości.

       Trochę starszym, ale pięknym zwyczajem jest przesłanie podziękowań tym , którzy wzięli udział w Waszej uroczystości. Napisanie takich podziękowań zajmie trochę czasu , więc dobrze byłoby o tym pomyśleć , nawet przed ślubem. Trzeba zakupić ładną papeterię, koperty , znaczki. Większość nowożeńców pisze podziękowania na ładnym papierze listowym , odręcznie - tak jest elegancko. Wysyłamy je  w terminie 2 - 4 tygodni od ślubu. Pomocne będzie sporządzenie listy gości , którzy brali udział w uroczystości. Nie wolno pominąć tych , którzy nie wzięli udziału w ceremonii , ale przesłali Wam życzenia czy prezent.W takim liście powinny się znaleźć nie tylko  podziękowania za obecność na Waszej uroczystości , ale także podziękowania za prezenty. Jeśli prezentem były pieniądze , to wypada wspomnieć , jak zamierzacie je wykorzystać , np. : Planujemy kupno własnego mieszkania, więc otrzymany od Was podarunek na pewno przyspieszy realizację naszych marzeń. Jeśli otrzymany podarek nie jest w Waszym guście, też trzeba wyrazić darczyńcy wdzięczność. Nie trafił w Wasze upodobania, ale chęci miał szczere i to musicie docenić. Niektórzy uciekają się do kupna gotowych "Podziękowań".Tam znajduje się zazwyczaj wydrukowany tekst podziękowania. Nowożeńcy uzupełniają jedynie imionami i nazwiskami adresatów i swoimi podpisami. Spotyka się też taką formę okazania wdzięczności:

Jedno ze zdjęć wykonanych podczas uroczystości ślubnych kopiowane jest tyle razy, ile młodzi chcą rozesłać podziękowań. Na dole fotografii widnieje napis: "MARIA I JAN DZIĘKUJĄ". Na odwrocie piszą tekst podziękowania.Jeżeli zdecydujecie się na napisanie podziękowania w formie krótkiego listu, to może skorzystacie takiej oto podpowiedzi?:

 Kochani ! Ciociu Zosiu i Wujku Bogdanie!                 

        Serdecznie Wam dziękujemy za udział w naszej uroczystości zaślubin i wesela. Cieszymy się, że mogliśmy właśnie z Wami podzielić się swoją radością. Bardzo dziękujemy za śliczny serwis do kawy. Jest on dla nas piękną pamiątką i już nam dobrze służy. Mamy nadzieję, że niebawem nadarzy się okazja spotkania przy wspólnej kawie.Dziękując, łączymy serdeczne pozdrowienia.                                                                                    

                                                        Maria i Jan Kowalscy            

Bez względu na to, jaki rodzaj podziękowania wybierzecie, pamiętajcie, by napisany czy wygłoszony tekst sprawił radość adresatom. Przecież to oni byli blisko Was,  kiedy składaliście przysięgę małżeńską, oni bawili się razem z Wami, świętując zaślubiny, oni wręczyli Wam upominek. Warto więc poświęcić czas i podziękować z serca.

 

 

Czytaj także :

 

 

  

 • O TOASTACH, ZASADACH ICH WYGŁASZANIA I WZNOSZENIA

 • O weselnych zwyczajach słów kilka !

 • Rocznice ślubu - kiedy złote gody

 • Przesądy ślubne

 •  

   

   

   

   

   

   

   

   

  Kto jest Online

  Na stronach naszego serwisu przebywa teraz 40 gości 

  Ankieta

  Czym chciał(a) byś pojechać do ślubu ?
   

  Copyright www.weselny-serwis.pl.