logo

Tuesday 26th of March 2019

Baza firm


Reklama
ŚWIADKOWIE - ich rola podczas ślubu i wesela PDF Drukuj Email

      Kogo , jak nie najbliższe osoby chciałoby się mieć pod ręką w tak wyjątkowym dniu jak ślub i wesele? Dlatego właśnie świadkami składania przysięgi małżeńskiej są albo rodzeństwo z obu stron , albo przyjaciele. Zazwyczaj są to dziewczyna i chłopak. Muszą być pełnoletni.

 

Świadkowie powinni wiedzieć , że ich rola nie ogranicza się do obecności blisko pary młodej podczas ślubnej ceremonii i do złożenia podpisów pod protokołem ślubu. Oni, oczywiście , za zgodą 'młodych' uczestniczą w sporządzeniu listy zadań i włączają się do jej realizacji. Czasami świadkowie służą swoją pomocą w wyborze stroju ślubnego. Na pewno,  w porozumieniu z przyszłymi małżonkami ,  zajmą się organizacją wieczoru panieńskiego i wieczoru kawalerskiego. Ostatnio coraz częściej pojawia się na kilka tygodni przed weselem lista prezentów ślubnych , a za sporządzenie jej i skonsultowanie z narzeczeństwem odpowiadają świadkowie .

Do obowiązków świadkowej należy pomoc w ubieraniu panny młodej do ślubu , a także zwrócenie  uwagi na jej wygląd podczas wesela.  Świadkowie muszą też pomyśleć o tzw. wykupie w razie napotkania bramy ślubnej. Bramę stawiają czasami dzieci , więc dobrze byłoby mieć przygotowane także słodycze.

Oni także dostarczają obrączki przed ślubem -  do zakrystii, jeśli ślub kościelny;  oddaja urzędnikowi, jeśli to ślub cywilny.

Po uroczystościach ślubnych , świadkowie stoją  obok nowożeńców , odbierają kwiaty i prezenty od gości składających życzenia , przewożą je w miejsce wskazane przez państwa młodych.

Przy stole świadkowie zwykle zajmują miejsca obok rodziców nowożeńców. Podczas wesela mogą wznieść toast , ale dopiero po toastach rodziców państwa młodych. Zwyczajowo wygłasza go świadek. Składa nowożeńcom życzenia .  Treść toastu warto przygotować sobie wcześniej i skonsultować go z kimś , by pewniej się czuć podczas wygłaszania go. Wypada zwrócić się jednym ,dwoma zdaniami do rodziców państwa młodych i pamiętać, by toastu nie przedłużać.

      Jeszcze kilka słów o ubiorze świadków. Obowiązuje ich w tym dniu elegancja , ale w żadnym wypadku ich stroje nie mogą  być strojniejsze niż kreacje najważniejszej pary nowożeńców. Istotne są też kolory ubioru świadkowej- nie mogą być krzykliwe , bo z pewnością przykuwałyby uwagę gości, a ona ma być kierowana na młodą parę.  Strój świadkowej nie powinien być w kolorze sukni panny młodej! Jedyne , co może powielić kobieta świadek ,oczywiście w porozumieniu z panna młodą, to bukiet , w zasadzie bukiecik, który może być z tych samych kwiatów, co wiązanka ślubna.

Świadek powinien zadbać o elegancki garnitur, dobrać odpowiedni krawat i założyć eleganckie buty.

Ta para,  zarówno podczas ślubu jak i wesela , wciela się w rolę dyskretnych opiekunów państwa młodych i czuwa , by dzień zaślubin przebiegał zgodnie z oczekiwaniem nowożeńców.


Czytaj także:

 

Kto jest Online

Na stronach naszego serwisu przebywa teraz 9 gości 

Ankieta

Czym chciał(a) byś pojechać do ślubu ?
 

Copyright www.weselny-serwis.pl.